reklama

Čo bolo príčinou vzniku krízy v roku 2007?

Existuje veľa teórií, ktoré vysvetľujú príčiny vzniku hospodárskych kríz. Mnohé z nich sú dokonca absolútne protiklady. Kým pre niektorých je jasným vinníkom nadmerná regulácia (a zásahy štátu do ekonomiky), tak pre druhých je ním zase regulácia nedostatočná (a malá podpora ekonomiky zo strany vlády). Zároveň existujú teórie, ktoré sú zmesou týchto dvoch extrémov. Čo však bolo skutočnou príčinou vzniku krízy v roku 2007?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Odborníci sa zhodujú v tom, že finančná kríza s počiatkom v roku 2007 (jej následky trvajú až dodnes), ktorá prerástla do krízy ekonomickej, bola zrejme najhoršou krízou od čias veľkej hospodárskej krízy v rokoch 1929-1933. Mala za následok krach mnohých finančných inštitúcií, pokles akciových trhov, spomalenie, prípadne pozastavenie finančných tokov. Kvôli zmrazeniu finančných tokov, hlavne pre nedôveru na finančných trhoch pokleslo úverovanie, to vyvolalo pokles spotreby, výroby, investícií, rast nezamestnanosti... Celkový output sveta sa medziročne znížil po prvý raz po mnohých desaťročiach v roku 2009 o 0,7%.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetko sa to začalo asi v roku 2000, kedy praskla internetová bublina. Ceny akcií internetových spoločností sa v tomto roku vyšplhali na svoj vrchol. Nasledovalo prasknutie tzv. bubliny a ceny akcií rýchlo poklesli, čo môžeme vidieť aj na nasledujúcom grafe.

Vývoj indexu technológií Nasdaq Composite v rokoch 1994 až 2008
Vývoj indexu technológií Nasdaq Composite v rokoch 1994 až 2008 

V Spojených štátoch amerických hrozila recesia. V roku 2001 HDP USA síce nekleslo, ale reálny rast ekonomiky bol na rekordne nízkych číslach za dlhé obdobie (bol asi 0,3%). Recesiu sa však podarilo odvrátiť, a to vďaka fiškálnym stimulom a monetárnemu stimulu Fedu (znížil úrokové sadzby), ktoré boli odporúčané keynesiánmi na čele s nositeľom Nobelovej ceny Paulom Krugmanom. Vďaka týmto opatreniam sa USA vyhlo recesii, avšak bublina z internetového trhu sa len presunula na trh s hypotékami, kvôli tomu, že štát začal masívne podporovať projekty bývania v USA (práve prasknutie tejto bubliny v roku 2007 následne vyvolalo finančnú, ekonomickú a v krajinách eurozóny dlhovú krízu). Dokonca nariaďoval bankám, aby požičiavali peniaze aj menej bonitným klientom s veľmi výhodným úrokom. Aby banky minimalizovali riziko, ktoré súviselo s tým, že požičiavali aj menej bonitným klientom, predávali hypotéky v balíkoch, ktoré obsahovali viaceré hypotéky rôznej kvality (produkty CDO, MBS atď). Cena domov a obytných priestorov samozrejme vďaka týmto opatreniam neustále rástla. K extrémnemu rastu cien dopomohli aj špekulanti, ktorí sa snažili na raste cien zarobiť. Dokonca sa predpokladá, že v roku 2007, kedy bublina s hypotékami praskla, bola až štvrtina zo všetkých hypoték vzatá za účelom špekulácie. Dôvod je veľmi jednoduchý. Ak si dnes vyberiem hypotéku na nový dom, ktorá je zabezpečená len hodnotou toho domu, tak získam na tom, že jeho hodnota prudko rastie. Dom môžem po čase predať, hypotéku splatím a ešte mi zostali peniaze, o ktoré vzrástla cena môjho domu počas doby, kým som ho vlastnil. Vývoj ceny domov v danom období je možné vidieť na nasledujúcom grafe.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Vývoj cien obytných priestorov v USA od roku 1963 do roku 2009
Vývoj cien obytných priestorov v USA od roku 1963 do roku 2009 

Záver: Čo teda vlastne spôsobilo recesiu? Boli to priame zásahy centrálnej banky a vlády do hospodárstva USA, ktoré mali paradoxne ekonomike pomôcť do krízy sa nedostať. Niektorí síce tvrdia, že za krízou stoja špekulanti na finančných trhoch, avšak živnou pôdou pre ich zlé investičné rozhodnutia boli opatrenia centrálnych štátnych autorít.

Henrich Fehérvári

Henrich Fehérvári

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent FBI na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Prívrženec liberalizmu, odporca nezmyselných regulácií. Nebojím sa vyjadriť svoj názor ani na kontroverzné témy. Som konsenzuálny človek, ktorý dokáže zmeniť svoj názor v prípade, že ma niekto dokáže racionálnymi argumentami presvedčiť. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu