Je spravodlivé, že futbalisti zarábajú milióny, zatiaľ čo milióny hladujú?

Autor: Henrich Fehérvári | 7.7.2014 o 15:00 | Karma článku: 7,40 | Prečítané:  2511x

V poslednom období stále viac a viac čítam komentáre (dokonca veľkých futbalových priaznivcov), že jednoducho nie je normálne žiť vo svete, kde si človek zarobí kopaním do lopty 20 miliónov eur ročne, zatiaľ čo niektorí umierajú od hladu. Príjmová a majetková disproporcia je vo všeobecnosti považovaná za chybu ekonomického systému, avšak ľudia sa oveľa radšej zmieria s tým, že obrovské príjmy majú niektorí lekári, vedci, majitelia IT gigantov, ktorí výraznou mierou menia svet a pomáhajú ľuďom uľahčiť si život.

Je to spojené s faktom, že vnímajú mimoriadne rozdielne dôležitosť práce v dvoch odlišných zamestnaniach. Zdá sa im byť fér, že človek, ktorý životy zachraňuje, resp. posúva životy ľudí na kvalitatívne odlišný level zarába veľké peniaze, avšak morálne plytká práca futbalistu (alebo iného športovca) by nemala byť ohodnotená horibilnou výplatou.

Zabúdajú však na dve veci. Po prvé, či je niečo fér alebo nie nedokážeme objektívne posúdiť, ani keby sme sa krvopotne snažili. Pre mňa niečo môže byť fér a pre niekoho iného to isté fér nemusí byť. Slovo fér je jednoducho subjektívna kategória. A po druhé, kto vlastne nepriamo platí tých hráčov? No predsa tí istí ľudia, ktorí odmietajú prijať tieto sumy (paradoxne).

Treba si uvedomiť, že výnosy podnikov (čo sú v konečnom dôsledku aj futbalové kluby) závisia od ochoty spotrebiteľov nakupovať statky, ktoré podniky predávajú. Čím viac statkov podnik predá, tým sú jeho výnosy vyššie. Následne podnik platí svojich zamestnancov na základe miery, ktorou sa pričinili o dané výnosy (resp. zisk; zisk = výnosy - náklady). Čím vyššiu užitočnosť zamestnanec predstavuje pre svojho zamestnávateľa, tým vyššia bude jeho následná odmena za vykonanú prácu.

Futbalové kluby nám poskytujú služby (čo sú statky uspokojujúce potreby spotrebiteľov svojím priebehom). Sú to entertaineri, ktorí nás zabávajú, či už pri televíznych obrazovkách, na internete alebo priamo na štadiónoch. Ich služby sú veľmi podobné službám spevákov, hercov...

Čím viac budeme sledovať zápasy futbalových klubov, tým vyššie ich príjmy budú a tým vyššie budú aj príjmy ich hráčov (predovšetkým tých najlepších). Zarábajú, pretože im dobrovoľne platíme, aby nás zabávali. A zrejme nás mnohí zabávajú skutočne dobre, keďže im platíme tak veľa a často (samozrejme diváci pri televíznej obrazovke platia klubom nepriamo).

Takže futbalový fanúšik, ktorý pozerá každý zápas svojho mužstva a napriek tomu lamentuje o nespravodlivosti tohto sveta by si mal uvedomiť, že v skutočnosti je to on, kto je zodpovedný za platy hráčov. Ak chce, aby ľudia neumierali hladom, mal by sa buď začať venovať charite alebo procesu zvyšovania kvalifikácie najchudobnejších, pretože dôvodom, ich extrémnej chudoby je to, že neposkytujú nikomu služby alebo produkt,  za ktoré ľudia dobrovoľne zaplatia.

P.S. Chcel by som vyzdvihnúť, že som nijakých spôsobom nechcel bagatelizovať situáciu sociálne a materiálne najslabších obyvateľov našej planéty a zároveň povedať, že mi ich osud nie je ľahostajný. Naznačil som len, čo je príčinou ich (pre nás mnohých nepredstaviteľnej) chudoby.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?